دومین همایش بین المللی زالوی طبی

 

زالوی طبی از دیرباز در جهان و ایران مورد استفاده طبی قرار می گرفته است. این استفاده در سالهای اخیر رو به افزایش گذاشته و بازار جهانی و ملی بسیار ارزشمندی را ایجاد کرده است. استفاده از زالوی طبی در درمان بیماریهای نقرس، بیماریهای قلبی، کاهش فشار خون، سکته مغزی، پیوند اعضا و جراحی پلاستیک پذیرفته شده است و زالو درمانی بعنوان طب مکمل در دانشگاه Duisseberg_Essen آلمان، در آکادمی زالو درمانی آمریکا و سایر نقاط جهان تدریس می شود. همچنین زالو از سال 2004 بعنوان ابزار پزشکی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و بعنوان دارو توسط وزارت بهداشت آلمان مورد تایید قرار گرفت. امروزه مراکز پرورش زالوی طبی در کشورهای پیشرفته جهان مانند فرانسه، آلمان و انگلیس و نیز کشورهای اخیرا توسعه یافته مانند مالزی توسعه فراوان یافته است و این جانور را بصورت استاندارد به بازار عرضه می کنند. در ایران نیز زالو درمانی در دانشگاه علوم پزشکی بعنوان بخشی از مباحث درس تخصصی طب سنتی تدریس می شود. در بسیاری از کشورها علاوه بر بانک خون، بانک زالو وجود دارد و در بسیاری از بیمارستانهای کشورهایی نظیر استرالیا بخش زالو درمانی وجود دارد. گونه های زالوی طبی Hirudo medicinalis ، Hirudo verbana و Hirudo manillensis در کشورهای مختلف نظیر فرانسه، انگلستان، آلمان، مالزی، اکراین و روسیه پرورش داده می شوند و این جانور بصورت استاندارد به بازار عرضه می شود.

 

متاسفانه در کشور ما زالوهای مورد استفاده از طبیعت جمع آوری می شوند. در سالهای اخیر جمع آوری بی رویه زالوی طبی از طبیعت، توسعه فعالیتهای کشاورزی و از بین رفتن زیستگاههای طبیعی گونه و استفاده از سموم شیمیایی، این گونه را در معرض خطر انقراض قرار داده است. درصورتیکه جهت جبران کاهش جمعیت این گونه، تکثیر و پرورش مصنوعی صورت نگیرد، نمونه های طبیعی منقرض خواهد شد. از طرفی جمع آوری زالو از طبیعت همواره امکان انتقال بیماریهای نظیر ایدز، هپاتیت یا بیماریهای ناشناخته زئونوتیک (مشترک بین انسان و حیوان) را فراهم می سازد و زالوی آلوده نظیر سرنگ آلوده متحرک می باشد.

 

به منظور بررسی مشکلات زالودرمانی، تکثیر و پرورش، فرآورده‌ها و ... برگزاری همایشی که باعث گردهمایی متخصصان و افراد دست‌اندرکار در کنار هم شود، ضروری به نظر می‌رسد تا اطلاعات و تجربیات جدید و نتایج آخرین پژوهش‌ها به اشتراک گذاشته شده و مورد بحث قرار گیرد. با مطرح شدن ایده‌های جدید در حوزه‌های مختلف زالودرمانی، تولید زالوی طبی بهداشتی و فرآورده‌های حاصل از زالوی طبی و بحث در مورد آنها به تبدیل شدن ایده به محصول کمک خواهد شد. بنابراین «دومین همایش بین‌المللی» و «اولین رویداد استارت‌آپی زالوی طبی» به همراه کارگاه‌های آموزشی برگزار می‌شود.